Studijní pobyty

Student může vycestovat na dobu od 3-12 měsíců za každý studijní cyklus (Bc. nebo NMgr.) Je-li studentem bakalářského studia, může studovat v zahraničí až po dobu 1 roku. Pokud se po úspěšném zakončení studia rozhodnete pokračovat v navazujícím magisterském studiu, máte možnost vycestovat na další 1 rok.

Studenti vyjíždějící na mobilitu mají nárok na finanční podporu z programu Erasmus+ ve výši 480–600 EUR na každý měsíc, dle cílové země. Studenti musí počítat s vlastní finanční spoluúčastí.

Finanční podpora je vyplacena předem na účet ve 100 % výši. Grant se vyplácí na eurový i korunový účet.

Kvalifikační podmínky

Přihlášku ke studijnímu pobytu Erasmus si smí podat pouze student, jenž bude v době výjezdu řádně zapsán do minimálně druhého ročníku bakalářského vysokoškolského studia na VŠTE.

Po celé období studijního pobytu v zahraničí musí být student řádně zapsán ke studiu na VŠTE, nemůže tedy ukončit studium (obhajobou, přerušením, zanecháním studia) před ukončením studijního pobytu v zahraničí.

Součet všech studijních pobytů Erasmus a praktických stáží Erasmus v dané úrovni studia (bakalářský či magisterský cyklus) nepřesáhne 12 měsíců (započítávají se i pobyty absolvované během LLP Erasmus).

Opakované výjezdy studentů

Evropská komise stanovila následující pravidla pro opakovaný výjezd na mobilitu studentů v programu Erasmus+:

  • Student získává 12 měsíců pobytu v zahraničí v rámci každé úrovně studia, tj. bakalářského, magisterského i doktorského. Tuto časovou dotaci může pokaždé využít pro studijní pobyt i praktickou stáž (týká se pobytů se stipendiem i bez stipendia, tj. jako zero-grant student)
  • Do této časové dotace se započítávají všechny studijní pobyty a pracovní stáže Erasmus, které už student v minulosti absolvoval.

1. Výběr univerzity a přihlášení

Seznam partnerských institucí

Přihlášky se podávají vždy v semestru předcházejícím tomu, ve kterém chcete vyjet.

Na výjezd v zimním semestru se můžete hlásit od začátku března do cca konce května.

Na výjezd v letním semestru se můžete hlásit od začátku září do cca konce listopadu.

Každá instituce (univerzita, vysoká škola) má jiný datum nominace zahraničních studentů a toto datum si hlídá každý student sám na webu vybrané zahraniční instituce.

Student si sám vybírá instituci na základě předmětů vypsaných na jejím webu. Předměty pak porovnává se svým studijním plánem, a tak zjistí, která instituce mu nejvíce vyhovuje. Pokud předměty pro Erasmus studenty nemůžete najít, napište na a.cerna@mail.vstecb.cz.

Je nutné být seznámen s nabízenými předměty před zasláním výběru instituce!

Po zvolení zahraniční instituce napište na a.cerna@mail.vstecb.cz email s vámi zvolenou institucí a seznamem předmětů, které hostující instituce nabízí.

 

2. Nominace do zahraničí

VŠTE koordinátor provede nominaci na partnerskou instituci.

Student si zjistí deadline pro podání přihlášky na instituci, kam byl nominován a dodání potřebných dokumentů, včas vše vyplní a podá.

Za správné vyplnění přihlášky a její včasné odeslání je odpovědný student.

Možné požadavky: Transcript of Records, jazykové certifikáty, Learning Agreement, motivační dopis, scan cestovního pasu / ID.

 

3. Vyplnění přihlášky v ISOIS

Po potvrzení nominace ze strany zahraniční instituce (formou emailu či „Acceptance letter“), si student zakládá přihlášku v ISOIS.

Odkaz na založení přihlášky: https://isois.vstecb.cz/cs/outgoing-application/application/

Student vybere přihlášení do sekce „Erasmus studium“.

Student vyplní vše, co po něm přihláška vyžaduje, v anglickém jazyce.

Po úspěšném vyplnění přihlášky, či v případě problémů s vyplněním, kontaktujte prosím a.cerna@mail.vstecb.cz.

 

4. Protokol o studijním plánu v zahraničí

Po potvrzení nominace studenta zahraniční institucí, student zasílá Protokol o studijním plánu v zahraničí (soubor DOCX, 83kB) na a.cerna@mail.vstecb.cz.

Protokol se zasílá emailem, vyhotovený v MS Word.

Protokol se zasílá spolu se sylaby předmětů, které si student chce nechat uznat za ekvivalenty předmětů na VŠTE. (Sylaby jsou buďto přístupné na webu školy, nebo je nutné je vyžádat od koordinátorů.)

Do prvního sloupce Protokolu se uvádí postupně všechny předměty, která má student v plánu vystudovat na zahraniční instituci.

K zahraničním předmětům, které se shodují s předměty ze studijního plánu na VŠTE, student vždy píše ekvivalent ze studijního plánu na VŠTE, do druhé sloupce Protokolu.

U předmětů, u kterých ekvivalent není, se políčko vyškrtne.

Do Protokolu se zařazují předměty v souhrnné hodnotě 30 ECTS, bez ohledu na to, kolik z vybraných předmětů má svůj VŠTE ekvivalent.

Uznat si student může předměty z celého studijního plánu, z jakéhokoliv semestru, bez ohledu na to, zda se předmět vyučuje v semestru, který stráví na Erasmu.

Student dostane zpět Protokol s vyjádřením garanta programu, zda uznání předmětů schválí či nikoliv. V případě zamítnutí shody předmětů, je možné Protokol přehodnotit a zaslat nový, s jiným výběrem předmětů.

Potvrzený Protokol se všemi podpisy si student uchová pro pozdější žádost o uznání předmětů ze zahraničí.

 

5. Uzavření studijní smlouvy (Learning Agreement)

Studijní smlouva (Learning Agreement) se zakládá v ISOIS, pod odkazem: https://isois.vstecb.cz/cs/outgoing-application/application/

Student vybere „Learning Agreement“ a takto studijní smlouvu založí.

Do LA student vyplní vše, co je mu známo a co mu půjde vyplnit.

Po vyplnění opět kontaktujte: a.cerna@mail.vstecb.cz

Ve studijní smlouvě jsou stanoveny předměty, které student bude na mobilitě studovat a jejichž formu schvaluje sám student, vysílající instituce a přijímající instituce.

Studijní smlouva potvrzená vysílající i přijímající institucí je podmínkou pro vyplacení finanční podpory a musí být schválena všemi stranami před podpisem účastnické smlouvy.

 

6. Zajištění ubytování

Ne všechny univerzity nabízejí zahraničním studentům ubytování, některé ubytovacími kapacitami nedisponují a student si musí zajistit ubytování v soukromí (s pomocí nebo i bez pomoci zahraniční instituce).

Informace ohledně možnosti ubytování student nalezne na webových stránkách zahraniční instituce, příp. je studentovi sdělí sama univerzita po obdržení jeho přihlášky.

Ubytování je nutné zajišťovat s dostatečným předstihem!

Náklady na ubytování se v každé zemi liší, v dražších zemích mnohdy výdaje spojené s ubytováním mohou dosahovat výše přiděleného grantu na měsíc; studenti musí často také zaplatit ubytování na celý semestr bez ohledu na reálnou dobu jejich pobytu.

 

7. Uzavření účastnické smlouvy

Účastnickou smlouvu přichází student podepsat nejdříve 4 týdny před začátkem pobytu.  Smlouvu nelze uzavřít po začátku pobytu, student se musí k podpisu před odjezdem dostavit osobně.

Schůzka k podpisu účastnické smlouvy se domlouvá předem, na emailu: a.cerna@mail.vstecb.cz.

Účastnickou smlouvu generuje koordinátor VŠTE z ISOIS na základě vyplněných údajů.

Před podpisem účastnické smlouvy je student povinen:

  • vložit číslo bankovního účtu, na který bude zaslána finanční podpora, a další požadované údaje, do přihlášky v ISOIS
  • vyplnit online jazykový test, vztahuje-li se na něj tato povinnost
  • mít v ISOIS kompletně schválenou studijní smlouvu (Learning Agreement)

Pokud student žádá o grant pro podporu studentů se specifickými potřebami, výsledek žádosti musí mít nejpozději v době sjednání termínu k podpisu účastnické smlouvy.

Pokud student žádá o navýšení finanční podpory pro studenty pocházející ze znevýhodněného socioekonomického prostředí, musí požádat o navýšení finanční podpory zasláním zmíněných dokumentů na email: a.cerna@mail.vstecb.cz ihned po potvrzení nominace. Originální dokumenty student doručí na schůzku k podpisu účastnické smlouvy.

1. Změny studijní smlouvy (Changes to the original Learning Agreement)

Student má právo na změny studijní smlouvy, ty však musejí být učiněny nejpozději do 5 týdnů od začátku semestru na zahraniční instituci.

Všechny změny ve studijní smlouvě musejí být odsouhlaseny elektronickým podpisem jak vysílající, tak přijímající institucí.

Plánované změny studijní smlouvy student zasílá nejprve na email: a.cerna@mail.vstecb.cz a po schválení vyplňuje do ISOIS, v sekci Changes to Learning Agreement.

V případě zapsání nových předmětů na zahraniční instituci, které by se mohly shodovat s předměty ze studijního plánu na VŠTE, se vyplňuje Dodatek k protokolu o studijním plánu v zahraničí. Tento dodatek má stejné náležitosti jako samotný „Protokol“.

 

2. Prodloužení studia na zahraniční instituci

Je možné jen po dohodě s vysílající a přijímající institucí.

Semestrální prodloužení je možné pouze v rámci jednoho akademického roku.

O prodloužení se student vždy nejprve informuje na hostující instituci a následně kontaktuje VŠTE.

 

3. Zkrácení studijního pobytu

Je možné po dohodě studenta s vysílající institucí – informujte neprodleně na a.cerna@mail.vstecb.cz

Student bude vyzván k vrácení poměrné části finanční podpory.

Pokud student nedodrží minimální délku pobytu, tj. 2 měsíce, je povinen vrátit celou vyplacenou finanční podporu.

Po návratu ze studijního pobytu je student povinen:

  • Předložit potvrzení o délce studijního pobytu do 14 dnů od ukončení studijního pobytu.
    • Dokumentem After mobility for studies (soubor DOCX, 66 kB)
    • Jiným dokumentem vydaným hostující institucí
    • Výpisem známek (Transcript of records), na kterém jsou přesná data mobility vyznačena
    • Dokument musí být předložen v originální verzi.
    • Student musí fyzicky dojít do kanceláře koordinátora a vyžádat si razítko na dokument a takto dokument doručit na VŠTE.
    • Dokument s oficiálním digitálním podpisem je platný.
    • Kopie či sken dokumentu není platný.
    • Podpis myší do PDF není platný.
  • Přehled dosažených výsledků studia – tzv. Výpis studijních výsledků (Transcript of records) nejpozději do 6 týdnů od ukončení studijního pobytu.
  • Hodnotící zprávu o průběhu studijního pobytu, ze které budou moci čerpat budoucí účastníci mobilit volnou formou do 30 dnů od ukončení studijního pobytu.

Pokud tyto dokumenty nebudou předloženy včas a stanovenou formou, má vysílající instituce právo vyžadovat částečné nebo úplné vrácení finanční podpory.

  • Do 30 dnů od obdržení e-mailové výzvy vyplnit online závěrečnou zprávu (EU Survey).

Student se při uznávání předmětů ze zahraničí řídí směrnicí SMĚRNICE č. 5/2022 ZAHRANIČNÍ MOBILITY, článkem 7.

https://is.vstecb.cz/auth/do/vste/uredni_deska/1905433/smernice_c_5_2022_zahranicni_mobility/SM_5_2022_Zahranicni_mobility.pdf