Přejít na hlavní obsah

START:
11. 11. 2020

VŠTE se podílí na výzkumu ekonomických dopadů koronakrize

Dopady pandemie covid-19 na malé a střední podniky zkoumá právě zahájený dvouletý aplikovaný výzkum, na němž se českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) podílí spolu s hlavním řešitelem Výzkumným ústavem pro podnikání a inovace a Hospodářskou komorou ČR.

„Rozhodně to neznamená, že se výsledky objeví až v září 2022, kdy projekt skončí. Doba je dynamická, a proto transfer nových poznatků do prostředí podnikatelských subjektů probíhá průběžně, například formou odborných workshopů, rozhovorů, konzultací nebo dotazníkových šetření. A to včetně formulací zjištění a doporučení pro tento sektor a veřejnou správu,“ říká Ing. Radka Vaníčková Ph.D. z Ústavu podnikové strategie VŠTE, která vede řešitelský tým.

Výzkumný projekt, podpořený Technologickou agenturou ČR, využije mimořádnou situaci, aby například specifikoval dopady pandemie na malé a střední podnikání, vymezil rozvojové scénáře pro krizové situace a také identifikoval faktory úspěchu z hlediska připravenosti a reakce na krizovou situaci. „Cílem je zmírnit ekonomické, společenské či environmentální dopady ve prospěch restartu firem a podnikání v Česku“, dodala Radka Vaníčková.

Jak upozorňuje profesor Jan Váchal, který na VŠTE koordinuje v lednu 2021 končící náročný projekt Stabilizace a rozvoj malého a středního podnikání ve venkovském prostoru, i ten už zohledňuje dopady covidové epidemie na ekonomiku a byznys.

„Vzniklo a k dispozici je šest praktických manuálů pro přímé využití v podnikové praxi počínaje ekonomikou a financemi a konče stanovením podnikatelského potenciálu. Vyvinuli jsme a testujeme software, jehož prostřednictvím si mohou firmy otestovat své finanční zdraví,“ uvádí Jan Váchal. Nyní VŠTE ještě dokončuje certifikovanou metodiku pro Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, která je podpůrným nástrojem pro malé a střední podniky ke zlepšení výsledků podnikání.

Malé a střední podniky jsou uznávaným stabilizátorem národních ekonomik a jejich význam v období pandemie výrazně vzroste. Věřím, že zpracované manuály i software přispějí k racionalizaci jejich činností a úspoře nákladů,“ říká profesor Váchal. Podle něho lze právě nové poznatky ve sféře strategického řízení a rozhodování na principu analýzy hodnototvorných toků považovat za významný stabilizační nástroj, tolik potřebný pro podniky, v nastávajícím nelehkém období.

Menu