Z povzdálí zněly české koledy a Španěl David Rodriguez del Barrio anglicky říkal, že jeho životní přání dostat k Vánocům psa, se mu zatím ještě nesplnilo. Ale za to druhé je šťastný. Už jako kluk si přál si, aby otec přestal kouřit, a on skutečně přestal.
Stojíme v pátém patře kolejí v kampusu českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické, a za dveřmi se slaví české Vánoce. I když slaví. Spíš připomínají, protože mnozí zahraniční studenti třeba z Číny, Turecka, Koreje nebo Ruska, kteří zde studují, tento křesťanský svátek neznají a neslaví. Ale v čase, kdy se mění letopočty, necestují domů, a proto přijali pozvání studentského spolku ESN VŠTE Budweis, aby je alespoň takto poznali. Na jihočeské Technice se tak stalo vůbec poprvé.
To David Rodriguez del Barrio, který jinak na univerzitě v Madridu studuje ekonomiku a právo k tomu, může srovnávat. Stejně jako u nás patří i v křesťanském Španělsku Vánoce k hlavním svátkům. „Na štědrovečerní stůl patří hlavně krocan se zelím, ale třeba i mořské plody. A samozřejmě víno. Sejde se široká rodina a po večeři se zpívají koledy a čeká, co Papá Noel přinese za dárky,“ vypráví student, který na českobudějovické Technice tento semestr studuje ekonomii. A s úsměvem dodává, že v jeho zemi se slaví Vánoce dvakrát: podle katolické tradice ještě na Tři krále.
Na téhle vánoční sešlosti, kterou si studenti, tedy především studentky z ESN VŠTE Budweis, připravili sami, se ale místo tradičního českého kapra k bramborovému salátu podává řízek. K ochutnání je připravena vánočka a cukroví, dojde na přípitek a také ukázku tradičních českých zvyků: krájení jablek a lití olova, zpívání koled a také dárky v podobě stylových triček. Připravena je i neodmyslitelná česká vánoční televizní klasika Popelka. V češtině, ale s anglickými titulky.
„Chtěli jsme tuhle část roku zahraničním studentům zpříjemnit a také jim zase o něco víc přiblížit Česko. Koneckonců o tom práce našeho spolku především je,“ vysvětluje Valentýna Škrabálková, prezidentka studentské sekce ESN VŠTE Budweis, která je součástí evropské neziskové organizace Erasmus Student Network (ESN),. Ta má ve více než 40 zemích přes 500 lokálních sekcí, poskytujících vysokoškolákům zázemí při studijních výměnných pobytech. Právě tohle poslání ji do spolku přivedlo. Při studiu na univerzitě v Koldingu na jihu Dánska, totiž byla na všechno prakticky sama. Pro cizinku pak není snadné se rychle na všechno v neznámém prostředí adaptovat.
„Sekce ESN tu sice existovala, ale nějak jsem si toho ani nevšila… Když jsem se pak vrátila, řekla jsem si, že tohle je třeba změnit a zapojila se do spolku, který na naší škole už působil. Pro cizince to je služba k nezaplacení, protože jim pomáhá se zapojit do místního prostředí školy i města,“ popisuje svůj příběh studentka magisterského oboru Logistika a doprava.
Z reakcí cizinců je vidět, jak je tahle akce potěšila. Nejen, že naplnili předvánoční čas, ale především se sešli s kamarády, spolužáky a mohli zase o něco víc poznat život na jihu Čech.
„Pro mě to je úplně něco nového. U nás Vánoce neslavíme a tohle období si užijeme až s příchodem Nového roku. I když i v Turecku jsou oblasti s křesťany, kde se tyto svátky a tradice udržují,“ říká Mahmut Cihan Dag. Příští rok na univerzitě v Rize, městě pokládaném za tureckou „čajovou základnu“, dokončí magisterské studium ekonomie. Kvůli ní v rámci mezinárodního studentského programu Erasmus přijel i do Českých Budějovic. „Studovali tu mí kamarádi, a když mi posílali fotky školy, města a jeho okolí, úplně mě tím nadchli. Proto jsem přijel a je mi to tu všechno velmi blízké. Prostě druhý domov,“ povídá.
České vánoce poznával i Dima Shutau z běloruského Brestu, kde dokončil technický institut, stal se strojvůdcem, a do Čech si přijel doplnit vzdělání o bakalářský obor Ekonomika podniku. Na rozdíl od jiných cizinců nestuduje v anglickém programu, ale už druhým rokem standardně v češtině jako řádný student. Není to snadné, protože česky neuměl, prošel jazykovou přípravou a nový jazyk dál zvládá sám. „Ale snažím se. I když se mi někdy stýská po domově, škola je skvělá a chci ji dokončit,“ netají své odhodlání. I pro něho jsou české Vánoce jiné. V Bělorusku, stejně jako v Rusku, roznáší dárky o pravoslavných svátcích Děda Mráz až 7. ledna. I když v některých rodinách hlavně v západních oblastech země se slaví i katolické Vánoce v prosinci. „Nepatříme k žádné církvi, ale na vánoce rád vzpomínám, protože i u nás to jsou svátky hojnosti, radosti a setkávání rodin a přátel,“ dodává.
Na VŠTE tento studentský spolek existuje oficiálně od ledna 2012 a od dubna 2013 je součástí ESN. Zapojeno je do něho na dvacet studentů, kteří se starají o cizince, přijíždějící v rámci výměnných pobytů studovat na jihočeskou Techniku.
„Dobrovolnická práce začíná už třeba zasláním pokynů o cestě studentovi, který k nám nastupuje. A po příjezdu pokračuje pomocí s ubytováním, vyřízením věcí potřebných ke studiu nebo s dokumentů na úřadech,“vypočítává Stanislava Čechová, posluchačka oboru Ekonomika podniku. I tu do ESN přivedla nedobrá zkušenost z belgických Brugg, kde na univerzitě sekce ESN neexistovala. Na ní tedy bylo, aby si poradila sama.
Pro zahraniční studenty se právě sekce ESN VŠTE Budweis stává zárukou kvality a dodržování standardů uznávaných na evropské úrovni. A navíc i podobných zážitků, jakými byly třeba právě české vánoční tradice.