Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje Institucionální rozvojové programy pro veřejné vysoké školy, do kterých se VŠTE pravidelně zapojuje. Úspěšným žadatelům poskytne v souladu se zákonem o VŠ a Dlouhodobým záměrem vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké a další tvůrčí činnosti a jeho aktualizací dotaci ze státního rozpočtu (dále jen „dotace“).
IRP 2014
Institucionální rozvojový plán pro rok 2014 (dále jen „IRP“) vychází z Dlouhodobého záměru vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké a další tvůrčí činnosti (dále jen „DZ“) VŠTE na období 2011–2015, respektive z jeho aktualizace pro rok 2014.IRP je v roce 2014 zaměřen zejména na dvě oblasti:
- Vybudování centrální technické laboratoře pro potřeby výuky studentů a realizaci základního a aplikovaného výzkumu, který podpoří publikační činnost akademických pracovníků.
Důvodem pro budování technických laboratoří je pozitivní vývoj ve směru postupného naplňování základního úkolu VŠTE, kterým je přednostní rozvoj technických oborů.
- Pořádání Interní grantové soutěže (IGS), jejímž cílem je vychovávat a motivovat mladé vědecké pracovníky VŠTE pro realizaci tvůrčích aktivit za účelem zkvalitnění výukového procesu.
Vzhledem ke stanoveným cílům IGS dochází k rozdělení soutěže na dvě samostatné sekce:
- podpora pedagogické práce akademických pracovníků do 35 let na vysoké škole,
- profilace a inovace studijních programů na úrovni předmětů/kurzů.
IRP 2013
Projekt IRP je sestaven na základě prioritních oblastí, ve kterých chce VŠTE dosáhnout svých cílů v roce 2013. Cíle jsou nastaveny tak, aby podpořily hlavní misi VŠTE, tedy: „realizaci profesních bakalářských studijních programů podpořenou součinností podnikatelských subjektů v regionu a uskutečňování aplikovaného výzkumu, zavádění inovačních technologií a transfer znalostí do oblastí, které jsou aktuální a klíčové především pro potřeby regionu.“
Rozšíření komplexního manažerského systému o modul personálního plánování.Konkrétní cíle by měly, kromě výše uvedeného, přispět k excelenci a transparentnosti v prováděných činnostech a k růstu zaměstnanosti v regionu. Hlavními oblastmi projektu jsou:
- Vytvoření zázemí pro transfer aplikovaného výzkumu a inovativní podnikatelské záměry.
Aktuálně podkládané projektové záměry jsou vzájemně propojeny a přímo vycházejí z doporučení Aktualizace DZ pro oblast vysokých škol pro rok 2013. Především naplňuje následující oblasti:
- Kvalita a relevance – Zajišťování kvality ve vysokém školství – doporučení pro vysoké školy
- Otevřenost – Spolupráce s aplikační sférou, regionální zapojení – doporučení pro vysoké školy
Projekt aktuálně probíhá. Hlavním řešitelem je: Ing. Jaromír Vrbka
IRP 2012 – Projektové a inovační centrum
Institucionální rozvojový plán 2012 (dále jen „IRP 2012“) VŠTE vychází z Dlouhodobého záměru vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké a další tvůrčí činnosti VŠTE v ČB na období 2011-2015, respektive jeho Aktualizace pro rok 2012. Projekt byl řešen ve dvou oblastech:
- Vytvořit a postupně implementovat komplexní řídicí manažerský systém založený na excelenci, automatizaci procesů a odpovědnosti
- Zajistit kvalitní výzkum, vývoj a tvůrčí činnost v souladu s posláním a potřebami školy včetně implementace výstupů z této činnosti do uživatelské sféry
První dílčí část, resp. dílčí institucionální projekt, je věnován projekci a postupné implementaci komplexního manažerského systému školy. Jedná se zároveň o přímou aplikaci principu „Učící se organizace“, která vychází z DZ VŠTE. Manažerský systém v plánovaném rozsahu umožní úplné řízení klíčových procesů, mezi něž patří především:
- Proces plánování zahrnující úroveň dlouhodobého záměru, aktualizovaného dlouhodobého záměru a operativní plánování.
- Procesy provozní, především podmnožina procesů pro řízení lidských zdrojů.
- Řídící procesy, které zahrnují především procesy pro kontrolu, vyhodnocení a optimalizaci.
Druhá část IRP 2012 je věnována ustavení a personálnímu zabezpečení Projektového a inovačního centra (dále „PIC“). Vznikem tohoto centra dojde k vytvoření širokospektrální platformy tvůrčího prostoru pro vzájemný transfer myšlenek a technologií v rámci spolupráce vysoké školy a podnikatelské sféry s přednostním zaměřením na technické obory.
Cílovým stavem je projekce a postupné uvedení PIC do plné funkčnosti při VŠTE, včetně jeho personálního zabezpečení, jehož nedílnou součástí budou i kontaktní místa na vybraných modelových podnicích Jihočeského kraje.
Nejdůležitější výstupy projektu
- 1x Manažerský informační systém
- 1x Podaný impaktovaný článek
- 5x Publikované recenzní články souvisejících s činnosti PIC
- 1x Podaný vynález
- 5x Užitný vzor
- 5x Patent
- 8x Ochranných známek
- 1x Vznik dceřiné společnosti, jež pokračuje v naplňování záměru projektu i v dalších letech na komerční bázi
Řešitel: Vojtěch Stehel a další akademičtí technicko-hospodářští pracovníci.