Absolvent VŠTE Petr Salva nyní pracuje pro Lesy ČR
Petr Salva od roku 2020 působí na pozici Ekonomický náměstek, Lesní závod Boubín ve společnosti Lesy České republiky. Do své kanceláře ve Vimperku dojíždí z Hluboké nad Vltavou, kde bydlí. Ale našel si čas také na návštěvu Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, aby s námi udělal krátký rozhovor o svojí práci.
Na VŠTE v Českých Budějovicích jste vystudoval bakalářský program. Proč jste nepokračoval na magistra?
Byl jsem jeden z prvních 10-11 studentů, kteří tady absolvovali bakaláře v roce 2010. Ještě tady nebyl magisterský program. V prvním roce jsem současně studoval nultý ročník vysoké školy (jeden semestr) a poslední ročník VOŠ. Dále jsem šel studovat Vysokou školu ekonomickou, která má Fakultu managementu v Jindřichově Hradci. Už jsem totiž pracoval ve státní sféře a na této škole měli specializaci na státní správu. Navíc jsem v rámci studia VOŠ studoval v Haagu – De Haagse Hogeschool.
Co vám dalo studium na VŠTE?
Velmi dobrý teoretický základ. Určitě bych zmínil pana profesora Váchala a pana profesora Vochozku, s oběma jsme řešili praktické i teoretické věci. To, co jsem se naučil, jsem použil v praxi. Paní Krejzová nás učila organizaci veřejné správy, to mě zajímalo, byl to dobrý vstup do života. Abychom si jako studenti uvědomili, že úřadů je hodně na různých úrovních – obecní, městské, krajské. Abychom se v tom zorientovali. Když mi soused pokácí strom, přece s tím nepůjdu do poslanecké sněmovny, ale na obecní úřad… Ukázky byly dobré, aby se člověk zorientoval v profesním životě.
A co studium v Haagu?
Studijní pohyb v Holandsku byl jako hození do studené vody. Zařídit si všechno v 19, 20 letech, v angličtině si zajistit bydlení, všechno vyřídit… Byla to škola.
Po škole jste chtěl jít do státní správy?
Spíš jsem hledal místa a tím, že jsme skončili v únoru, byla volná místa na Finančním úřadě a Krajském úřadě. Vyšel mi Krajský úřad, protože jsem byl dobře připravený z VŠTE. Po 3 letech jsem přešel na vyšší pozici ekonoma odboru investic a tím jsem změnil prostředí. Tam ta rutina už nenastává, denně se řeší jiné věci. Na této pozici jsem byl 7 let a pak už jsem si říkal, že je to dlouho. Zkusil jsem tady změnu – v době lockdownu, kdy nikdo neměnil práci. A podařilo se. Viděl jsem pracovní nabídku od Lesy ČR, pracoval tam můj bývalý vedoucí, takže jsem věděl, za kým mohu jít. Kdyby tam nebyl někdo, koho znám, asi bych se nepřihlásil. Byl to velký skok – z „úředníka“ na náměstka. Ale dostal jsem důvěru a zjistil, že ta práce obnáší v základu to, co jsem dělal na kraji a další neustále poznávám a doučuji se. Musím říct, že jsem zatím spokojený.
Co přesně děláte?
Ekonoma – s tím, že mám na starosti veškerou ekonomickou agendu lesního závodu Boubín: hlídání účetnictví, správa našich prostředků, zastřešuju personální oblast, pozemky, které máme ve správě, vytváření ekonomických analýz, tvorba finančního plánu, jeho vyhodnocování a plnění. Také objasňování investic, nákupy, podklady, stanovování kalkulací, příprava mzdového předpisu a dalších předpisů…
Jezdíte taky do lesů?
Jezdím (smích). Když jedeme na kontrolu do lesa, jedu taky. Já to mám spíš jako edukativní výlet s přednáškou od kolegů a učím se o lese. Něco už po roce a půl vím, jak to má v lese fungovat, ale oni na to studují 4 roky střední a 5 let vysokou, takže mám ještě hodně mezer v lesnickém vzdělání.
Baví vás ta práce?
Ano. Je to rozmanité. Za rok a půl na této pozici jsem nenašel dva dny, kdy bych dělal stejné věci. Práce je hodně, ale je rozmanitá.
Doporučil byste studium na VŠTE?
Stoprocentně. Už je to sice přes 10 let, takže se něco určitě změnilo, ale doporučil bych ji.
A zaměstnavatele?
I zaměstnavatele. Státní podnik je stabilní, velký zaměstnavatel, Lesy ČR mají zhruba 3500 zaměstnanců. Má to svůj řád, a navíc i my z ekonomických pozic se dostaneme do provozu, nesedíme jen v kanceláři a neřešíme jen čísla. Jedeme s účetní zkouknout les, co nás kde stojí… Ale je pravda, že 95 % času jsem v kanceláři.
Takže vidíte jako výhodu, že je to velký státní podnik?
Předtím jsem byl na Krajském úřadě, na praxi v Boschi. Takže nemám zkušenosti s jinými podniky. Když to bude menší firma, tak ta má větší volnost v rozhodování. Ale někomu vyhovuje víc, že má dané mantinely a v těch se musí pohybovat.
Kde máte kancelář?
Kancelář mám ve Vimperku a bydlím na Hluboké. My jsme závod, který má působnost od Zdíkova až po Hořice na Šumavě. Náš záběr je velký a tam všude jsem v práci.
Jaké jsou teď největší výzvy pro Lesy ČR?
Pro lesy je to stále boj s kůrovcem, který se ale daří zvládat. Až na některé lokality. Když je kůrovec, vytěžíme napadenou část lesa. V Národním parku nebo v Boubínském pralese se ale zasahovat nesmí. My zasahujeme v jeho okolí, kde jsou turistické stezky.
Jak vaši práci ovlivnil covid?
Uzavření ČR v průběhu roku 2020 omezilo možnosti vývozu vytěžené dřevní hmoty do zahraničí. Pozitivně testovaných zaměstnanců jsme tak moc neměli. V roce 2021 jsme museli na krátkou chvíli zavřít jeden z našich provozů, ale naštěstí se podařilo situaci docela dobře zvládnout. Co se týče kancelářských pozic, tak kdo nemusí být aktuálně v kanceláři a má k dispozici notebook, tak je přeřazen na práci z domova.
Je ještě něco, co byste vzkázal studentům VŠTE?
Užívejte studentský život – ale samozřejmě s rozvahou. Věřím, že studium VŠTE vás kvalitně připraví na profesní život a dále už to pak bude na vás osobně, jak se vám podaří prosadit se na trhu práce. K tomu přeji hodně štěstí, protože to je vždy třeba. A jak se říká, štětí přeje připraveným.