Přejít na hlavní obsah

START:
5. 4. 2022

Generální ředitel CZ LOKO Josef Gulyás vystudoval na VŠTE

Josef Gulyás vystudoval na Vysoké škole technické a ekonomické kombinovanou formou studia magisterský program Podniková ekonomika a úspěšně absolvoval jako inženýr v roce 2021. Společnost CZ LOKO je přední evropský výrobce lokomotiv a poskytuje komplexní služby se zaměřením na posilování exportních aktivit. Pro zákazníky realizuje projekty v těchto oblastech: výroba a modernizace kolejových vozidel, opravy a servis kolejových vozidel, projekce, simulace a zkoušky, schvalování kolejových vozidel, kontrolní, vzdělávací a revizní činnosti.

Mohl byste nám povědět něco o sobě?
Považuji se za pragmatického realistu, člověka, který si dobře uvědomuje skutečné hodnoty v rodině, společnosti, ale i v profesionálním životě. Profesionální kariéru buduji už téměř 30 let, začínal jsem odspodu jako pomocný dělník, navíc jsem celoživotně „věčný student“, vzdělání doplňuji postupně v rámci práce, jako mladý jsem dobrých rad rodičů moc nedbal a potřeboval jsem si dělat vše podle svého, což dost bolelo, ale věřím tomu, že mě to zase naučilo zdravé pokoře. Průšvihy jsem neměl jen pracovní, ale osobní, z toho jsem si odnesl to, že největší priorita kromě zdraví je rodina a zázemí. Vzhledem k tomu, že moje současná pracovní pozice je energeticky, časově a stresově dost náročná, snažím se to kompenzovat sportem a pohybem, jak to jen jde.

Jste generálním ředitelem úspěšné firmy. Jak jste se na tuto pozici dostal?
Byl to dlouhodobý proces, který začal prací na dílně, jelikož jsem původně studoval obor oprav vysokoproudých zařízení a točivých strojů, následně jsem se přes několik řídících funkcí ve výrobě dostal na Nákupní oddělení a ve finále na Obchodní úsek, kde přes pozici vedoucího obchodního oddělení a obchodního ředitele si mě vyhlédl tehdejší generální ředitel společnosti a majoritní vlastník CZ LOKO, a.s. Ing. Josef Bárta, a v dubnu 2016 jsem byl jmenován generálním ředitelem společnosti.

Jaká je náplň Vaší práce?
Chtělo by se mi říci, že řízení firmy, nicméně je to vše a nic neříkající zároveň. Slovo náplň bych vyměnil za slovo „role“. Mojí rolí je primárně vybrat správné lidi na správná místa, vhodně je motivovat a definovat jejich odpovědnosti a pravomoc tak, abych z nich dostal to nejlepší. Další část mojí role je jasná – především dlouhodobá definice a určení strategických cílů společnosti na základě informací a dat, které jednotlivé týmy přinášejí z trhu nebo interně z firmy. Za to zásadní považuji dobře určit, komunikovat, motivovat a následně vymáhat konkrétní vize a cíle společnosti, tak aby od generálního ředitele po dělníky každý tyto cíle chápal stejně, aby je akceptoval, podporoval a podle toho se choval a pracoval. V CZ LOKO tomu říkáme „firemní kultura“, jejíž součástí je vytváření prostředí vhodného pro efektivní práci na všech úrovních.

Proč jste se rozhodl udělat si inženýrský titul?
Dlouho jsem to chápal jako svůj osobní dluh. Dvakrát jsem v minulosti musel studium na vysoké škole přerušit a nemám rád nedotažené věci. Další motivací je i přes moji aktuální pozici i moje cena na trhu práce.

Proč jste si ke studiu zvolil VŠTE v Českých Budějovicích?
Upřímně na základě doporučení od svého dobrého známého – našeho mediálního poradce Zdeňka Zuntycha, za což mu takto ještě jednou děkuji. Z. Zuntych mě seznámil s Prof. Markem Vochozkou a jeho týmem, a když jsem zjistil, jak profesionální a zároveň realistický pohled mají na způsob studia, tak jsem do toho šel pak už po hlavě, nakonec jsme rozšířili spolupráci VČTE ČB a CZ LOKO i nad rámec mého studia.

Bylo pro vás studium náročné, co se týče náplně studia nebo z časových důvodů?
Je to otázka časových priorit. Moje výhoda je, že si časový plán můžu alespoň z části řídit sám. Samozřejmě bez toho, abych dostal občas časovou podporu ze strany VŠTE a rozumný studijní plán, by to nešlo.

Jaké pro vás bylo „vrátit se do školy“, přestože už je Vaše kariéra na vrcholu?
Je naprosto naivní si myslet, že po ukončení studií se přestává člověk učit. Vzhledem k tomu, co dělám, musím umět pracovat s novými trendy, novými postupy a neustálou instantní změnou trhu na denní bázi, takže je to jen o tom být otevřený k získávání nových informací a vnímání nových názorů, takže jsem neměl vůbec žádný problém. Nakolik je moje kariéra „na vrcholu“ nedokážu posoudit, doufám, že ještě zdaleka ne, jako zásadní až tak nevidím, co je napsané na vizitce, jako spíš to, jakým profesionálem člověk je, a jak je schopen a ochoten vidět svoje ambice a reálné schopnosti, zůstat u toho nohama pevně na zemi a rozvíjet se jako osobnost, jak v pracovním, tak v osobním životě.

Uplatňujete získané znalosti v praxi?
Jednoznačně, získané znalosti hlavně s ohledem na metodiky řízení financí a makroekonomické vlivy, to jsou hlavní oblasti, které jsme v controllingu, benchmarkingu a reportingu upravili a změnili na základě toho, co jsem se na VŠTE ČB naučil.

Bylo pro Vás studium přínosem? Pokud ano, v čem?
Jednou z ambic, se kterou jsem na studia nastupoval, bylo vidět CZ LOKO s odstupem, z vnějšku, tak, jako bych v té firmě nepracoval, jinými slovy jsem si přišel osvojit spíše investorský pohled na věc, a to se za mě bezesporu povedlo.

Doporučil byste studium na VŠTE i jiným manažerům či lidem z Vašeho oboru?
Určitě ano, už se to dokonce stalo, s kolegy Obchodním ředitelem a Provozním ředitelem studujeme MBA nadstavbu.

Co se Vám na studiu líbilo/nelíbilo?
Primárně přístup sboru profesorů, příklady z praxe, přizpůsobení individuálním potřebám konkrétního studenta, nejen časovým, online informace a práce s daty. Jediné, co se mi nelíbilo, že jsou České Budějovice přes 250 km od Hradce Králové, kde bydlím, ale s tím jsem se naučil „žít“ 😊

Menu