Inovace v oběhové ekonomice – environmentální značky a prohlášení
Bożydar Ziółkowski, Marzena Jankowska-Mihułowicz, Janusz Strojny, Dariusz Wyrwa, Boris Agarski, Milana Ilić Mićunović, Juraj Šebo, Monika Karková, Adrienn Buruzs
Projekt ECOLABELLING je skvělou příležitostí pro vědce z Rzeszovské technické univerzity, která spolupracuje v konsorciu zemí Visegrádské skupiny a Srbska, aby ve skupině odborníků vytvořila programovou koncepci nového předmětu vysokoškolského vzdělávání, posílila univerzitní potenciál a upevnila spolupráci se zahraničními výzkumnými středisky.
Rostoucí zájem o ekoznačky produktů dostupných na světovém trhu podněcuje podniky a spotřebitele k hledání znalostí v této oblasti, jakož i kvalifikovaných odborníků a komplexní nabídku výuky. Ve skupině nástrojů používaných ke sdělování environmentální povahy výrobků a jejich možného dopadu na lidské zdraví jsou environmentální značky a prohlášení příkladem inovací podporujících podnikání. Vzhledem k významnému významu pro utváření politiky udržitelného rozvoje jsou součástí transformační strategie směrem k oběhové ekonomice, tj. Novému ekonomickému systému Evropské unie (EU).
Po změnách právních předpisů EU se implementace systémů označování nebo prohlášení o stavu životního prostředí stává pro inovativní podniky příležitostí k rozvoji. Výsledkem je, že stále více hledají nástroje formálního a neformálního učení a kvalifikované učitele, aby rychle získali nové znalosti a rozvíjeli dovednosti při výběru a zavádění systémů environmentálního označování. V procesu získávání znalostí v této oblasti čelí podniky i spotřebitelé s vysokou environmentální informovaností vedoucí ke zvyšování poptávky po výrobcích opatřených certifikovanými štítky nebo spolehlivými environmentálními prohlášeními many čelit mnoha výzvám.
V současné době mezi mnoho problémů, které je třeba řešit, existují: v mnoha akademických centrech neexistují žádné programy týkající se environmentálních značek a prohlášení, omezená dostupnost zdrojů označování v anglickém jazyce nebo často jejich úplná absence v případě tříd vedených v národních jazyků, to platí také pro e-learningové materiály chybějící v otevřeném přístupu na platformách jednotlivých univerzit, nedostatek kvalifikovaného personálu pro vedení tříd a přednášek o systémech ekoznačky, nedostatek vědeckých srovnávacích znalostí o specifičnosti různých regionů EU, v zejména visegrádské skupiny a Srbska, v souvislosti s určujícími faktory úspěchu při zavádění environmentálních značek, jakož i nedostatkem zkušeností a osvědčených postupů podniků a organizací řídících vývoj environmentálních značek a prohlášení.
Tyto výzvy otevírají široké pole pro výzkum, odbornou přípravu a výuku, které jsou předmětem projektu ECOLABELLING (Inovace v oběhové ekonomice – environmentální značky a prohlášení). Hlavním cílem projektu je zvýšit sociální znalosti o environmentálních značkách a prohlášeních a zlepšit jeho šíření mezi partnerskými zeměmi prostřednictvím iniciativ zaměřených na: vývoj vzdělávacích nástrojů (včetně vědeckých publikací) a jejich zpřístupnění na platformě e-learningu v souladu s filozofií otevřeného přístupu, pořádáním vědeckých konferencí a školením lektorů, prováděním výzkumu zkoumaného předmětu a vývojem koncepce společného programu pro nový předmět na univerzitní úrovni. Odpovědnost za koordinační činnosti v projektu byla přidělena na Rzeszówskou technickou univerzitu, která vytvořila konsorcium se čtyřmi zahraničními univerzitami ze Slovenska, České republiky, Maďarska a Srbska, jako jsou: Technická univerzita v Košicích, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, Széchenyi István University Audi Hungaria a University of Novi Sad. Projekt je naplánován na 18 měsíců, tj. Od 11. října 2019 do 6. března 2021. Současným účinkem projektu bylo konferenční setkání a workshop (foto 1) pořádaný zaměstnanci katedry podnikání, managementu a ekologických inovací, Fakulty managementu.
Během prvního setkání týmu odborníků zastupujících všechny partnerské země byla představena podstata pojmu oběhového hospodářství a specifičnost otázek označení a environmentálních prohlášení. Organizovaná akce byla také příležitostí k individuální prezentaci výzkumného profilu každého partnera a potenciálu jednotlivých univerzit k realizaci projektu. V důsledku diskusí a workshopu (foto 2) byly vypracovány podrobné pokyny pro plánované úkoly. Organizovaná návštěva byla zakončena prohlídkou města v Rzeszově a v areálu univerzity v Rzeszově.
Další fází realizace projektu bude organizace konferencí a celonárodních výzkumů zaměřených na vědecký, vládní, samosprávný, nevládní a podnikový sektor (se zvláštním důrazem na začínající podniky). Koordinátoři projektu proto rádi pošlou pozvání k účasti na těchto výzkumech široké reprezentaci naší univerzity, počítajíc s pochopením reakce akademické obce. V průběhu dalších iniciativ bude na začátku roku 2021 dokončen proces ukládání běžně dostupných materiálů na e-learningovou platformu partnerských univerzit, což by mělo být užitečné při přípravě nebo realizaci nového kurzu Environmentální označování v oběhová ekonomika.
Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím Visegrádských grantů Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním fondu je rozvíjet myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.