Jak se co nejrychleji zorientovat ve vysokoškolském prostředí
Děsí vás přechod ze střední na vysokou? Poradíme vám, jak se co nejrychleji zapojit do vysokoškolského života. Posvítíme si na oslovování tituly i studijní systém.
Zápis ke studiu
Zatímco na střední škole jste přišli do školy, sedli si do lavice a bylo, na vysoké vás před samotným studiem čekají hned dvě události:
Zápis ke studiu: Ten se nejčastěji koná několik týdnů před zahájením akademického roku. O zápisu budete informováni dopisem, ve kterém najdete všechny podstatné informace jako například místo zápisu, datum a přesný čas. K zápisu si nezapomeňte vzít občanský průkaz, potvrzení o přijetí na VŠ a ověřenou kopii maturitního vysvědčení. Na samotné události pak dostanete potvrzení o zápisu, přístupové údaje do školního informačního systému, pokyny k získání studentského průkazu ISIC a potvrzení o studiu.
Jestli už před zápisem víte, že budete potřebovat potvrdit nějaké dokumenty jako například formuláře na slevy v dopravě, tak si je nezapomeňte vzít s sebou. |
Jak na zápis předmětů
Zápisem ke studiu to ale nekončí. Než se pustíte do samotného studia, čeká vás zápis předmětů Ze začátku si možná budete připadat jako Alenka v říši divů, ale nebojte, máme pro vás návod krok za krokem, který vás celým procesem provede.
Předměty si zapisujete ve studijním systému, ve kterém kromě toho najdete i jejich anotace, sylabus (obsah předmětu, informace o vyučujícím, zakončení předmětu a další), žádosti o stipendia nebo svůj rozvrh.
V prvním semestru máte sice rozvrh daný, ale v dalších si už můžete poskládat předměty podle svých preferencí. Samozřejmě myslete na to, že jsou předměty povinné, povinně volitelné a volitelné. Jak už název napovídá, povinné předměty musíte splnit, ať už vás téma předmětu baví, nebo ne. Z povinně volitelných předmětů musíte splňovat určitý počet kreditů, ale jakými předměty je získáte, to už je na vás. No, a u volitelných předmětů je to jasné, ty si zapsat můžete (pokud vás zajímají nebo potřebujete dohnat kredity), ale nemusíte.
Systém zkoušek na vysoké škole
Zatímco na střední máte testy a zkoušky v průběhu celého studia, na vysoké se setkáte se zkouškovým obdobím, které většinou trvá několik týdnů nebo měsíců na konci semestru. Samozřejmě to neznamená, že během semestru máte pohodičku a nemusíte se vůbec učit. Vyučující většinou zadávají semestrální práce nebo jednorázové úkoly.
Způsob zakončení předmětů se liší. U některých vám stačí pravidelná docházka a například semestrální práce, u jiných musíte vykonat závěrečnou zkoušku nebo napsat test. Způsob zakončení předmětu najdete vždy v sylabu. U nás na VŠTE se studenti ke zkouškám přihlašují prostřednictvím systému IS, vždy dopředu a na zkoušku mají 2 pokusy – jeden řádný a druhý opravný.
Jak na správné oslovení vyučujících
Jestli je jistota, že se u něčeho na vejšce fakt zapotíte, nebude to uvítací party, ale oslovování vyučujících. Ty nervy, když máte někomu napsat e-mail, nebo dokonce před ostatními vyučujícími v kabinetu říct, za kým jdete. Jdou na vás mdloby už teď? Díky našemu přehledu se ubráníte koktání i trapasu.
Zapamatujte si, že když má někdo více titulů, oslovuje se tím nejvyšším. V našem seznamu jsme seřadily tituly od těch nejnižších po nejvyšší, takže to není tak těžké. Pokud oslovujete ženu, vždy před titul přidejte „paní“, a to bez ohledu na rodinný stav. A teď už k samotným titulům:
DiS: Tímto titulem se neoslovuje.
Bc., BcA.: Tímto titulem se neoslovuje.
Mgr., MgA.: Tituly, které se udělují absolventům magisterského studia. Oslovujeme pane magistře, paní magistro.
Ing., Ing. arch.: Tituly, které jsou udělované absolventům technicky, ekonomicky nebo zemědělsky zaměřených škol. Oslovujeme pane inženýre, paní inženýrko.
MUDr., MDDr., JUDr., PhDr., RNDr., MVDr., ThDr., PharmDr.: Malé doktoráty, které získávají absolventi studia zakončeného rigorózní zkouškou, nebo ti, kteří si ji doplnili po absolvování s titulem Mgr. Oslovujeme pane doktore, paní doktorko.
Ph.D., Th.D.: Tituly, které jsou udělované absolventům doktorského studia. Oslovujeme pane doktore, paní doktorko.
Doc.: Vědecko-pedagogický titul docenta. Oslovujeme pane docente, paní docentko.
Prof.: Vědecko-pedagogický titul profesora. Oslovujeme pane profesore, paní profesorko.
Věděli jste, že naši prváci si projdou předmětem Etika a filozofie vysokoškolského prostředí? V něm se seznámí s historií a současností vysokého školství i strukturou naší školy, a díky tomu zvládnou přechod ze střední na vysokou hladce. |
Slovníček vysokoškolských pojmů
Sylabus: Osnova předmětu, která obsahuje informace o vyučujícím, zakončení předmětu a jeho rozsahu.
Kredit: Bod, kterým se měří a oceňuje objem práce, kterou musíte vynaložit k úspěšnému složení předmětu.
Rektor: Akademický funkcionář, který stojí v čele vysoké školy a je jmenovaný prezidentem republiky na základě návrhu akademického senátu. Rektor rozhoduje a jedná ve věcech školy.
Index: Průkaz studenta, do kterého se provádí záznamy o studiu. Index má nejčastěji online podobu, ale výjimkou není ani papírová forma. Většinou v něm najdete své osobní údaje, fotografii, údaje o škole a informace o předmětech. V průběhu studia do něj pak získáváte zápočty a známky.
Zápočet: Způsob zakončení předmětů. Většinou se jedná o cvičení nebo písemný test. Získání zápočtu bývá předpokladem k vykonání zkoušky.