Přejít na hlavní obsah

START:
10. 9. 2021

Jak skloubit školu a práci? Využijte kombinované studium

Nástup do práce neznamená, že se vám zavřou dveře ke studiu. Je zcela běžné, že se vám během života mění preference a chcete například změnit profesi nebo si doplnit vyšší vzdělání. Na VŠTE se ročně na dálkové studium hlásí 1 550 uchazečů a do prváku jich nastoupí zhruba polovina. I vy můžete rozvíjet znalosti v oblasti, která vás zajímá.

Dálkové vs. kombinované studium

Na začátek si uděláme jasno v tom, co vlastně dálkové studium znamená. Často se totiž zaměňuje s kombinovaným studiem, přitom se nejedná o synonyma. Jaký je v nich rozdíl? Dálkové studium je nejčastěji pouze online a student je odkázán na samostudium. Kombinované studium kombinuje dálkové a prezenční studium a výuka probíhá zpravidla jednou za 14 dní o víkendu.

Výhody a nevýhody kombinovaného studia

Kombinované studium ve většině případů využívají čerství bakaláři, kteří chtějí pokračovat ve studiu, ale zároveň už touží po budování kariéry, nebo se musí uživit. Výjimkou ale nejsou ani kombinovaní studenti na bakalářském programu, kteří chtějí pracovat hned od prvního ročníku, těch u nás v současné době studuje cca 400. Přejít na kombinované studium je u nás na VŠTE ale možné i z prezenční formy studia. Když zkrátka dostanete lákavou pracovní nabídku, nepostavíme vás před složitou volbu, ale umožníme vám pracovat už během studia.

Nespornou výhodou kombinovaného studia je menší časová náročnost – tedy z pohledu nezbytné přítomnosti v posluchárnách. Jak už jsme zmínili, výuka probíhá o víkendu jednou za 14 dní. To ale neznamená, že je učivo lehčí nebo je zkoušek méně. Pro kombinované studenty platí stejné podmínky pro dokončení semestru jako pro prezenční studium. Stejný objem učiva, stejná literatura, stejné zdroje.

Semestrální praxi si pak můžete splnit v rámci svého zaměstnání (pokud souvisí se studijním oborem), kde můžete stejně tak najít podnět ke zpracování své závěrečné práce.

Víte, na jakou vysokou chcete, ale bydlíte na druhém konci republiky? Kombinované studium může být řešením právě pro ty, kteří se nechtějí za studiem stěhovat. Sice přijdete o každodenní offline kontakt se svými spolužáky, ale můžete studovat svůj vysněný obor nehledě na vzdálenost, která vás od školy dělí.

 

Kombinované studium vs. finance

Hranice pro bezplatné studium veřejné vysoké školy je 26 let, bez ohledu na to, jestli se jedná o studium denní nebo kombinované. Pokud jste starší 26 let, jste povinni si každý měsíc hradit zdravotní a sociální pojištění. V případě, že se na vás věková hranice už nevztahuje, ale jste zaměstnaní, platí za vás sociální i zdravotní pojištění zaměstnavatel.

A jak je to se školným? To se odvíjí od celkové délky vašeho studia. Bezplatná dálka studia jsou 4 roky u bakalářského studijního program a 3 roky u magisterského studijního programu. Délka studia se sčítá, ať už studujete kdekoliv. Pokud se tedy v prváku na jedné vysoké škole rozhodnete, že chcete přejít na jinou, musíte s tímto faktem počítat. Poplatky za školné si každá vysoká škola určuje sama.

Na rozdíl od studentů prezenčního studia ale nemáte nárok na žádné studentské slevy. Těmi máme na mysli zejména studentské jízdné nebo získání průkazu studenta, který jistě znáte pod pojmem ISIC.

O Erasmus ani stipendium nepřijdete

Jednou z nesporných výhod vysokoškolského studia je možnost objevovat cizí země. V rámci našeho programu Erasmus se můžete vydat prozkoumávat nejrůznější kouty Evropy, Ruska nebo Jižní Koreje. Na Erasmu si zároveň můžete splnit semestrální praxi nebo si vypracovat závěrečnou práci. Nu, a příjemným bonusem je poznávání nové kultury, získání nových přátel a rozšíření obzorů.

Tohle všechno můžete zažít, i když se rozhodnete studovat kombinovaně. Samozřejmě je u Erasmu potřeba počítat s časovou náročností (zpravidla se jezdí na jeden semestr). Ale možností máte spoustu. Například najít si brigádu ve městě, kam pojedete, nebo pracovat formou home office, pokud to vaše zaměstnání umožňuje.

A jak je to se stipendiem? Ubytovací stipendium se kombinovaných studentů bohužel netýká, protože do školy dochází pouze jednou za 14 dní. Ale o prospěchové stipendium v případě, že na něj dosáhnete, nepřijdete. Pro získání prospěchového studia je potřeba se vejít do studijního průměru, který je od 1 do 1,5 a jeho výše záleží na prospěchu. Tohoto druhu stipendia u nás ročně dosáhne zhruba 31 studentů. Studenti mohou získat i stipendium za prezentaci školy, jak ve sportu, tak třeba na základě úspěšné reprezentace ve školních soutěžích či s úspěšným projektem

Menu