Přejít na hlavní obsah

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 11. srpna 2014

Přes padesát studentů a pedagogů ze sedmi evropských univerzit z Turecka, Litvy nebo Lotyšska se druhým týdnem účastní na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích mezinárodního projektu, věnovaného principům udržitelných budov. Na Katedře stavebnictví se tento intenzivní dvoutýdenní program koná poprvé. Jeho součástí jsou přednášky o udržitelnosti výstavby, na nichž se podílejí rovněž zahraniční experti. Obohacením je i pro samotnou VŠTE, neboť v České republice je tento obor, na rozdíl od zahraničí, teprve v začátcích.

Projekt jde výborně, jak jsem i čekala. Těší mě zájem posluchačů, protože v budoucnu čekám velký rozmach oboru udržitelnosti. U nás v Turecku je už poměrně rozšířený. Sama jeho principy učím už víc než pět let,“ říká profesorka Aysun Ököse z turecké Karabuk university.

Za udržitelné budovy se pokládají objekty, které jsou šetrné k životnímu prostředí, využívají obnovitelných zdrojů energie a recyklovatelné stavební materiály. V budovách také musí být zajištěno zdravé vnitřní prostředí a musí být energeticky efektivní.

„Společná práce dává naprosto jiný uhel pohledu na problematiku udržitelnosti. Diskutuje se o použití jednotlivých materiálů, důraz klademe na přírodní původ a na to, aby se lidem v takové budově líbilo,“ uvádí Hasan Gökberk Bayhan, studující tureckou Yildiz Technical University.

Součástí programu jsou také exkurze po udržitelných budovách v Praze, kde je takto certifikovaný hotel Mosaic na Karlově náměstí. Do této kategorie patří i dvě nově rekonstruované budovy na Václavském náměstí či několik bytových komplexů. V jižních Čechách zatím takto charakterizovaná stavba nestojí.

„Chceme, aby vedle poznání a studia základních principů návrhu udržitelných budov si absolventi tohoto letního projektu odnesli i cenné mezinárodní kontakty. To je koneckonců i jedním z cílů programu Erasmus, v jehož rámci se akce koná,“ říká jeden z organizátorů Tomáš Hrdlička z VŠTE.

Program Erasmus je vlajkovou lodí Evropské unie v oblasti vysokoškolského vzdělávání. Určen je studentům i pedagogům. Založen byl v roce 1987, ale v  Česku se rozvíjí až od roku 1998. Na VŠTE patří k základním pilířům zahraničních vztahů.

„Ten program je velmi intenzivní a beru ho jako velkou šanci sdílet zkušenosti a znalosti jiných. Spolupracujeme s lidmi z různých oborů od architektury, stavebního managementu až po studenty, kteří jsou zaměřeni třeba na ekologii,“ poznamenala Ilze Dovgiallo, studující v Lotyšsku Rezeknes Augstskola.

Menu