Přejít na hlavní obsah

START:
4. 2. 2022

Pandemie učinila digitální technologie nezbytné pro výuku

Projekt NET (New Approach In Educational Technology), který byl úspěšně ukončen v listopadu 2021, měl za cíl zatraktivnit vzdělávací proces. V důsledku pandemie covidu se však téma projektu stalo ještě aktuálnější. Začátkem roku 2020 před sebou učitelé po celém světě měli novou výzvu, a to distanční vzdělávání. Učitelé byli zvyklí využívat křídu a tabule, digitální technologie většinou využívali jako podpůrné pomůcky. Během několika týdnů se však IKT technologie staly nezbytným nástrojem, jehož prostřednictvím výuka probíhá.

Přechod k distančnímu vzdělávání přinesl změnu koncepce projektu NET. Již první aktivity naznačily, že je třeba rozvíjet dovednosti a poznatky učitelů směrem ke vzdělávání v oblasti digitálních technologií. Využívání IKT podstatně mění způsob přípravy vzdělávacího obsahu a pomůcek a v důsledku toho se mění i způsob a obsah přípravy učitelů. Otázku efektivnosti distančního vzdělávání nelze omezit pouze vybavením škol IKT, ale je nutné zahrnout do diskuse i potřebné dovednosti učitelů, protože je nezbytné, aby jak studující, tak i učitelé byli schopni bezproblémově pracovat s IKT.

Z tohoto pohledu projekt NET přispěl k vytvoření a rozvoji spolupráce mezi komunitou pedagogů, školami, učiteli a studenty s cílem identifikovat a rozvíjet nevyhnutné kompetence pro práci s IKT. Využívání IKT ve vzdělávání integruje všechny funkce didaktických prostředků nebo pomůcek prostřednictvím vhodných didaktických metod, elektronickými vzdělávacími materiály, aplikačním softwarem a vzdělávacími hrami.

Koordinátorem projektu NET byla Slovenská zemědělská univerzita v Nitře a implementovaná strategie rozdělila projekt do 7 pracovních balíků. V rámci nich byly vytvořeny tři hlavní výstupy – IO1: Kurikulum & metodika vzdělávání, IO2: E-learningová platforma a otevřené vzdělávací zdroje, IO3: Vzdělávací hra.

Projekt NET (New Approach In Educational Technology)

V rámci těchto výstupů byly identifikovány vhodné techniky, vzdělávací přístupy a vzdělávací obsah:

– plánování vyučovacích hodin,

– interaktivní zdroje a multimediální plakáty,

– interaktivní robotický hardware,

– virtuální realita,

– nástroje pro spolupráci a sociální média,

– zpracování videí a obrázků, kanály YouTube,

– online hry a gamifikace.

Všechny uvedené moduly jsou dostupné na e-learningové platformě www.net-platform.elogos.cloud a prostřednictvím online her (https://net-project.eu/wp-content/uploads/2021/09/NET-guidelines-e-platform.pdf). Projekt NET (New Approach In Educational Technology) má číslo 2019-1-SK01-KA201-060658. Více na www.net-project.eu.

Menu