Struktura oborů VŠTE se změní, stávajících studentů se ale novinky nedotknou
Veřejná Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) v Českých Budějovicích uspěla u Národního akreditačního úřadu (NAÚ) se žádostí o akreditaci inženýrského studia u programu Strojírenství a rozšiřuje tak řadu akreditovaných magisterských a inženýrských programů, které lze na VŠTE studovat na čtyři (kromě Strojírenství ještě Pozemní stavby, Logistické technologie a Podnikovou ekonomiku). Celkově VŠTE získala akreditaci pro šest nových studijních programů. Dobíhající obory však budou ukončeny dříve.
VŠTE je již téměř 15 let předním poskytovatelem nadstandardního vysokoškolského vzdělávání technického a ekonomického směru. Rychlý vývoj v oblasti technologií vyžaduje i pružnou reakci ze strany školy, proto průběžně dochází k proměnám programů tak, aby studenty maximálně připravily na praxi, a poskytly jim skutečně užitečné informace pro další profesní či vědecký rozvoj.
„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo získat akreditaci inženýrského programu Strojírenství,“ říká rektor VŠTE Vojtěch Stehel. „V českém prostředí se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků s technickým zaměřením. Inženýři s technickým vzděláním velmi dobře nachází uplatnění, a i proto jdeme touto cestou,“ doplňuje.
„Udělení nových akreditací považujeme za potvrzení, že nové programy máme nastavené kvalitně a v souladu s názorem akreditačního úřadu. Tyto programy považujeme za zásadní pro studenty i podniky v Jihočeském kraji. Věříme, že jejich absolventi pomohou alespoň částečně uspokojit poptávku po odbornících technického směru,“ říká Vojtěch Stehel.
„Velký úspěch v řízení s Národním akreditačním úřadem částečně koriguje skutečnost, že úřad předčasně ukončí staré obory,“ vysvětluje rektor. Jedná se o obory, které VŠTE akreditovala u Akreditační komise pro vysoké školství (předchůdce akreditačního úřadu) před novelou zákona o vysokých školách v roce 2016. Do těchto oborů již nemůže nejen VŠTE, ale ani žádná jiná vysoká škola v ČR přijímat nové studenty a stávajícím studentům však je umožněno je dostudovat. „Tyto obory by sice příští rok stejně skončily, ale i tak to pro nás bude znamenat trochu více administrativy,“ vysvětluje Vojtěch Stehel s tím, že „důležité je, že se to žádným způsobem negativně nedotkne stávajících studentů školy, protože u všech oborů máme návazné programy akreditované pod Národním akreditačním úřadem, a naopak dojde k zpřehlednění nabídky výuky. I proto jsem již jako prorektor prosazoval, abychom tyto obory ukončili sami dříve.“
Stejně jako i další vysoké školy čelí v současné době VŠTE pandemii Covidu a omezení denního studia. „Přechod na online výuku jsme zvládli bez problémů a škola plní své výukové plány,“ uvádí Vojtěch Stehel, který ve funkci rektora vystřídal Marka Vochozku 1. ledna 2021, tedy uprostřed pandemie. „Online vzdělávání omezuje některé části zejména praktické výuky v laboratořích atd., přineslo však i nové možnosti v podobě spolupráce s řadou odborníků, vývojářů či manažerů z praxe, kterým by za normálních okolností jejich časové vytížení neumožňovalo přímo učit, ale nyní si našli čas na online webináře a interaktivní kurzy.“