Co je hmota? Jak vznikla? Z čeho jsou utvořeny hvězdy, planety? Jak vznikl vesmír? K čemu slouží hadronový urychlovač částic? Co se děje v mlžné komoře? Odpovědi na otázky a další záhady budou k vidění od 21. září 2016 do 10. ledna 2017 v Českých Budějovicích.
Unikátní expozice Accelerating Science byla vytvořená Evropskou organizací pro jaderný výzkum CERN v Ženevě za podpory Dudley Wright Foundation. „Příprava konání expozice v Českých Budějovicích trvala od roku 2013. Nápad k jejímu pořádání se zrodil na konferenci o přibližování vědy studentům organizované Českou styčnou kanceláří pro výzkum, vývoj a inovace v Bruselu. Díky Jihočeskému kraji, který nese většinu nákladů, Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích a Regionální rozvojové agentuře jižních Čech se výstava ze zahraničí dostává až do jihočeské metropole,“ přibližuje René Příhoda, který jako vedoucí Bruselské kanceláře Jihočeského kraje celou akci inicioval. „Právě České Budějovice budou jediným městem České republiky, které bude ojedinělou interaktivní výstavu hostit. Po dobu čtyř měsíců bude vystavena v pavilonu B4 Výstaviště České Budějovice,“ sděluje Milan Nebesář, vedoucí odboru Kanceláře hejtmana Jihočeského kraje.
Současným trendem v celém moderním světě je popularizovat vědu, neponechávat výzkumnou činnost za zdmi laboratoří a sterilních, vysoce odborných pracovišť, ale prostřednictvím zajímavých interaktivních expozic ji přiblížit široké veřejnosti, především pak dětem a mladým lidem. „Právě takový cíl si realizace výstavy klade, povzbudit zájem mladých lidí o vědu a technické vzdělávání. Proto hlavní cílovou skupinou budou žáci středních a základních škol od 12 let věku, kteří budou moci expozici navštívit v rámci své výuky. Výstava bude samozřejmě určena i pro širokou veřejnost,“ vysvětluje Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje.
Expozice bude pojata jako interaktivní. Vystavené exponáty budou tedy velmi živé. V pozoruhodném multimediálním prostoru bude moci každý nahlédnout do tajemného světa částic, v mlžné komoře si v reálném čase prohlédnout stopy kosmického záření, seznámit se s nejvýznamnějšími objevy a dozvědět se, jak se na těchto úspěších podílejí čeští vědci a technici.
„Doprovod návštěvníkům v rámci prohlídky expozice obstarají průvodci. Byli vybráni z řad studentů VŠTE a Pedagogické fakulty JČU a prošli odborným proškolením, které mimo jiné zahrnovalo i exkurzi do švýcarského CERNu,“ uvádí Ludmila Opekarová, ředitelka Útvaru pro vnější vztahy VŠTE. Průvodci jsou připraveni podat základní informace o předmětné expozici a zodpovědět veškeré dotazy návštěvníků.
Skupinovým návštěvám a zejména školám budou schopni udělat i krátkou odbornou přednášku o jednotlivých částech expozice
Samotná expozice bude obohacena o doprovodný program, který zahrnuje cyklus odborných přednášektematicky spjatých se zaměřením výstavy. K vidění také budou zajímavé exponáty propůjčené vědeckými institucemi. „Návštěvníky čekají jedinečné zážitky, o které by neměli přijít. Vstup na výstavu je zdarma.“ zve k návštěvě Tomáš Cílek, ředitel Regionální rozvojové agentury jižních Čech.
Více informací naleznete na www.vystavacern.cz.
Na spolupráci se mimo jiné podílejí: MŠMT, MPO, Nadace ČEZ, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, Katedra aplikované fyziky a techniky Pedagogické fakulty při Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, Výbor pro spolupráci ČR s CERN.
Kontakt: Ilona Ledajaksová
Tel.: +420 724 155 889
e-mail: info@vystavacern.cz