Zkušenosti našich studentů - Ondřej Skála

Při myšlence magisterského studia na VŠTE mě snad jako první napadlo odjet už na začátku do zahraničí na stáž. Vzhledem k tomu, že na bakaláři jsem už na Erasmu byl, nebylo vůbec těžké si sehnat informace a vlastně jsem toho již spoustu znal. Stačilo jednoduše párkrát zajít na zahraniční oddělení a vybrat si. Rozhodnutí nakonec padlo na Izmir v Turecku, kam jsme se s přítelkyní rozhodli vydat (ona na studium, já na stáž na univerzitu). Příprava probíhala lehce, stačilo podepsat pár dokumentů, zařídit si cestovní pojištění (Turecko udává minimální požadavek, ale prakticky jsou to směšné částky) a najít bydlení. Univerzita nemá dost prostor pro Erasmus studenty, ale bytů je všude kolem mnoho a inzerátů plný Facebook. Samostatný pokoj nás vyšel na 2100/osoba/měsíc (do 3000 se dá vejít vždy). Nakonec už stačilo jen koupit letenku a 13. září si říct “bye bye” smrky, ahoj palmy :).

 

Asistent logistického oddělení

Osobně mi tahle stáž perfektně sedla. Dostal jsem maximální volnost a mohl jsem si vybrat na čem chci pracovat. Domluvil jsem si také, abych se mohl účastnit přednášek a seminářů zajímavých studijních předmětů. Chodit semestr na skvělé hodiny a nedostávat za nic známky byl skvělý pocit. Moje práce se skládala hlavně z výpomoci na projektu studentů třetího ročníku bakalářského programu. Ten byl zaměřen na městskou hromadnou dopravu v Izmiru. Měl jsem možnost navštívit i místní direktorát. Částečně jsem pracoval i na menších projektech na různá témata a také na přípravě hodinového workshopu o logistice v České republice pro místní studenty. Pracovníci i lektoři univerzity byly vždy velmi nápomocní a jejich angličtina perfektní, takže jsem nikdy nenarazil na žádný problém, tedy kromě občasných nedorozumění s přístupem k wifi na mém notebooku, na kterém jsem musel pracovat. Skvělé na stáži bylo také to, že jsem měl od školy každý den jedno jídlo (14 lir/56 Kč) v menze zdarma.

 

Život v Izmiru

Balçova, část Izmiru, kde se univerzita nachází, a kde jsme také bydleli na studentském bytě se studentem z Nigérie a Sýrie, je takové větší maloměsto. Celkem nic tu člověk až na pár větších ulic nenajde a nic moc se tu neděje. Dalo by se říct, že je to hodně nudná čtvrť a za nějakou tou zábavou je potřeba popojet půl hodiny i dál (což je v Turecku naprosto normální krátká vzdálenost). Výhodou je docházková vzdálenost do školy. Neměl bych taky zapomenout, že i přesto, že má Izmir moře, nejbližší pláž je 60 km (abych předešel zklamání, které jsme si zažili my). Na druhou stranu je Izmir hodně prozápadní, a říká se, že nejlaskavější Turci bydlí právě v Izmiru (nejsou na turisty tolik zvyklí jako jinde v Turecku) a nejsou tolik uzavření novým trendům jako Turci na východě. Izmir bych nedoporučil lidem, kteří vyhledávají klubový noční život, ale spíše někomu, kdo má rád cestování, památky a orientální kulturu. Právě cestování po Turecku je úžasné, ať už máte rádi moře, památky, kulturu nebo adrenalinové sporty (potápění, paragliding,…). Doprava po Turecku je hodně levná a také dost pohodlná (noční spací vlaky jsou nejlepší). Bohužel v Izmiru si člověk musí zvyknout na často přecpané autobusy stojící v zácpách. Alespoň jsou levné, za 90 minut s bezplatnými přestupy dáte 3 liry/12 Kč (student 1,8 lir/7 Kč) a můžete také využívat trajektu.

 

Finance

Od školy jsem dostal 37 000 Kč a našetřeno jsem měl dalších 35 000 Kč. Celkově jsem utratil 67 000 Kč, kdy cca polovina peněz padla na výlety a věci, bez kterých bych hravě v Turecku přežil (jezdili jsme někam skoro každý víkend). Ubytování vyšlo na 8000, letenky na 6000, doprava (do a ze školy) na pouhých 312 Kč. Poplatky za oficiální dokumenty atd. na 1500 Kč. Za jídlo jsem mohl utratit tak 20 000, ale určitě by se dalo ještě ušetřit. Celkově mi peníze od školy na základní život v Izmiru stačily a proto pokud by někdo zvažoval levný Erasmus, Turecko bych určitě doporučil.

 

Závěr

Celkově bych zhodnotil svůj pobyt v Izmiru jako 2 z 5, a to hlavně proto, že moje očekávání od Tureckého města na pobřeží moře byla trochu jiná, než jaká byla skutečnost. Také všudypřítomný neřízený turecký chaos byl občas už i na mě příliš. Ve finále jsem si však svůj pobyt užil, byla to opravdu zajímavá “východní” zkušenost a bezpečné rozšíření znalostí o muslimské i turecké kultuře.

A co bych doporučil dalším studentům? Rozhodně si najděte více informací o Izmiru, než se rozhodnete jet. Ať už se ale rozhodnete jet na Erasmus či štáž kamkoliv, nikdy toho nebudete litovat!

 

Kontaktní osoba na partnerské univerzitě: Tuğçe Karadereli, asistentka zahraničního oddělení, tugce.karadereli@ieu.edu.tr, 013224888187