Na začátek mého zhodnocení letního semestru na OTH Regensburg bych podotknul, že se jednalo již o můj druhý výjezd na Erasmus+. První byl v polské Vratislavi. Tudíž si mohu dovolit srovnávat jak organizaci, tak i úroveň studia a mimoškolních aktivit.
Jedna z prvních věcí, která studenta mile překvapí, je výborná zpětná vazba na dotazy ze strany přijímací univerzity a také, že škola sama přidělí každému studentovi takzvaného „Buddyho“. Buddy je velice důležitá osoba, bez které by začátky byly velice obtížné. Bohužel Německá spolková republika má přísnou byrokracii, na které trvá a pro našince se to může zdát i trochu přespříliš. S pomocí Buddyho je vše snadné. Jedná se hlavně o vyřízení německého bankovního účtu, který slouží k placení koleje nebo placení veřejnoprávních poplatků za rádio a rozhlas. Přístup německých “Badíků“ na této univerzitě byl opravdu fantastický a od svých Erasmus přátel jsem neslyšel jedinou negativní zkušenost.
První dny na univerzitě byly velice oddechové. Příjezd, na kterém univerzita trvá, byl 14 dní před začátkem semestru, abychom mohli vyřešit všechny potřebné formality a také si trochu užít Erasmus života plného párty a volného času. Těchto 14 dní bylo vyplněno výlety například do Mnichova či přilehlých měst a samozřejmě párty ve studentském domě na půdě OTH.
Celkem na letním semestru bylo přes 90 Erasmus+ studentů. Život během semestru, který je o poznání delší než v České republice, je spíše poklidný. Velice mě zaujala pracovitost německých studentů, se kterými jsem měl 90% společný odborných hodin. Nesmím zapomenout i na to, že úroveň anglického jazyka u německých studentů je nesrovnatelná se studenty českými, tudíž domluvit se v kampusu bylo opravdu bez problémů. Například v době semestru v odpoledních hodinách bylo velice obtížné najít místo ve školní knihovně, ač disponovala kapacitou více než 300 míst.
Po celou dobu studia se kromě Buddyho o nás starali studenti „průvodci“. V mém případě to byly konkrétně 4 studentky, které pomohly opět s čímkoliv a jejich organizace volnočasových aktivit byla excelentní. Každé úterý se pořádala takzvaná „Stammtisch“ pokaždé v jiném baru v centru Regensburgu. Kromě popíjení byla možnost hromadných výletů po krásách Bavorska.
Ubytování zařizuje OTH. V International office se přímo nachází paní zodpovědná pouze za ubytování studentů, tudíž každý si své místo odpočinku najde. Zkušenost s ubytováním nebyla právě pozitivní. Například já osobně jsem bydlel na krásné koleji, která by na české poměry mohla ještě 20 let sloužit po mém odjezdu. Ale během pobytu se moje část budovy rekonstruovala. Koleje jsou vybaveny většinou vlastním WC a sprchou a společnou kuchyní většinou pro 8 lidí. V mém případě byla cena 198 euro, ale někteří spolužáci štěstí neměli a za kolej v horších podmínkách platili až 350 euro.
Studium jako takové bylo z mého pohledu velice přínosné. Úroveň vyučujících i styl výuky, kdy šlo převážně o skupinové práce a přípravu z hodiny na hodinu, bylo pro mě osobně přínosnější a smysluplnější, než jeden velký test na závěr. Pokud si mohu dovolit srovnání s úrovní s polskou univerzitou, tak velký rozdíl byl v jazykové vybavenosti spolužáků, ať už německých či zahraničních. 100% Erasmus+ studentů už anglický jazyk ovládali a tudíž si ho jen pouze zdokonalovali. Styl výuky je poměrně náročný, ale velmi efektivní. Jeden příklad za všechny: Měli jsme připravit prezentaci na předmět Etika v ekonomice, kde každý student musel mít 30 minutovou prezentaci na jeho vybrané téma a následně si 45 minut hrál na učitele a vysvětloval určitý problém či zajímavost ostatním studentům….
Jsem za tuto zkušenost velmi rád, v mém karierním životě mě velice posunula. Další velké plus jsem viděl ve spolužácích z celého světa, pro které stejně jako pro mě, nebyl tento výjezd na Erasmus+ jen poznávací zájezd do Spolkové republiky Německo, ale spíše další stupínek k vysněné práci.